Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Изненада на президентския вот в Румъния: Крайнодесният Калин Джорджеску води в надпреварата

Свят

Изненада на президентския вот в Румъния: Крайнодесният Калин Джорджеску води в надпреварата

Изненада на президентския вот в Румъния: Крайнодесният Калин Джорджеску води в надпреварата - Tribune.bg
Снимка:

Елена Ласкони се класира на второ място, изпреварвайки премиера Марчел Чолаку

Крайнодесен, проруски кандидат взе изненадващо преднина в първия тур на президентските избори в Румъния. На първо място е независимият кандидат Калин Джорджеску с 2 117 755 гласа или 22,94 процента.

Кандидатката на опозиционната дясноцентристка партия „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони се класира на второ място, изпреварвайки премиера Марчел Чолаку. Това съобщи агенция Аджерпрес, като се позова на данни, публикувани в реално време от Постоянния изборен орган при централизиране на 99,93 процента от протоколите, пише БТА. Според временните данни на Постоянния изборен орган Елена Ласкони е събрала 1 769 483 гласа, а премиерът Марчел Чолаку – 1 769 049 гласа.

Силното представяне на Джорджеску, който няма собствена партия и провеждаше предизборна кампания предимно в социалната медийна платформа TikTok, дойде като най-голямата изненада на изборите. Джорджеску, който не е партийно обвързан се зарече да промени отношенията с ЕС и НАТО особено по отношение на подкрепата за Украйна. Той осъди отбранителния щит на Алианса срещу балистични ракети в Девеселу, Румъния.

Кампанията се съсредоточи до голяма степен върху нарастващите разходи, като Румъния има най-големия дял в ЕС на хора, изложени на риск от бедност, отбелязва Би Би Си. 

Екзит анкетите, публикувани по-рано в неделя, показаха, че Чолаку има убедителна преднина и прогнозираха, че кандидатът на дясноцентристката Елена Ласкони ще заеме второ място.

Настоящите резултати обаче поставят Ласкони на трето място с 18%, а друг националист, Джордж Симион, на четвърто. Президентът в Румъния има до голяма степен символична роля, но значително влияние върху области като външната политика.

Избирателната активност беше 51%, подобна на цифрата преди пет години.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети